Bezpieczne inwestowanie w lokatę

Inwestycje to zysk i związane z inwestycją ryzyko. Różne są rodzaje inwestycji biorąc pod uwagę jedno i drugie, ale generalnie im ryzyko większe, tym też większe potencjalne zyski, z kolei bezpieczne inwestowanie daje zyski mniejsze. Mimo to, właśnie ze względu na owo bezpieczeństwo, ten drugi typ inwestowania i tak się opłaca. Przykładem inwestycji o małym ryzyku i stosunkowo niewielkim, ale za to praktycznie pewnym zysku jest lokata bankowa. Lokatę taka otworzymy niemal w dowolnym banku. Wymagana jednak będzie pewna minimalna kwota do otworzenia lokaty, która w zależności od konkretnej oferty może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jednak w tak szerokiej gamie ofert, jakie dostępne są na rynku osoby, które dysponują mniejszymi kwotami wolnych środków powinny bez najmniejszego problemu znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Moja skarbonka najlepsze oferty lokat bankowych dostępne pod tym adresem.

Wybór czasu trwania lokaty

Przy zakładaniu lokaty niezwykle ważny jest również odpowiedni wybór czasu jej trwania. Od tego zależy bowiem, kiedy będziemy mogli wybrać środki bez utraty odsetek. Wyróżniamy lokaty długoterminowe oraz krótkoterminowe (czasem wyróżnia się jeszcze lokaty średnioterminowe). Jeśli przewidujemy, że nasze pieniądze nie będą nam potrzebne przez dłuższy czas, to warto pomyśleć o lokacie długoterminowej, dzięki czemu nasze środki będą dłużej pracować. Jeśli nasze środki będą nam potrzebne prędzej, to lokata krótkoterminowa na dobrych warunkach będzie opcja korzystniejszą. Możemy również taką lokatę odnawiać, inwestując środki od nowa, albo też skorzystać z oferty lokaty odnawialnej automatycznie.

Oprocentowanie i inne parametry wpływające na zysk z lokaty

Na wysokość zysku z lokaty wpływ ma przede wszystkim jej oprocentowanie. Jednak nie tylko jego wysokość ma tu znaczenie, ale również to czy jest o oprocentowanie stałe, czy zmienne. Przy oprocentowaniu stałym sytuacja jest dość klarowna. Przy zakładaniu lokaty dostajemy informacje, jaka będzie wysokość jej oprocentowania i ta wartość obowiązuje niezależnie od różnych czynników przez cały okres trwania lokaty. Z kolei przy oprocentowaniu zmiennym wszystko zależy od tego, jak będą się kształtować zmiany stóp procentowych. Każdy wzrost wartości stóp procentowych oznacza wzrost wysokości oprocentowania, z kolei ich spadek to również spadek wartości oprocentowania. Oprocentowanie zmienne jest więc z jednej strony obarczone pewnym ryzykiem związanym z możliwością mniejszych zysków, ale z drugiej strony jest to szansa na zyski nieco większe. Znaczenie w lokacie ma również to, jak często są kapitalizowane odsetki. Kapitalizacja polega na ich dopisywania do kapitału, a co za tym idzie do kwoty, od której będą naliczane kolejne odsetki. Dzięki częstej kapitalizacji kwota ta za każdym razem staje się większa, więc coraz większe będą też zyski przy takim samym oprocentowaniu. Nie zawsze jednak oprocentowanie lokaty, które wynosi około kilka procent jest dla zakładającego lokatę satysfakcjonujące. Jeśli ktoś jest gotowy na nieco większe ryzyko, to może skorzystać z oferty lokaty podwójnej, zwanej też strukturyzowaną. Na czym ona polega? Otóż w jej przypadku środki są dzielone na dwie części. Jedna z tych części jest inwestowana tak, jak w zwykłej lokacie, z podobnym poziomem ryzyka i zysków. Z kolei druga część środków jest inwestowana w bardziej ryzykowne instrumenty finansowe, ale dzięki temu można osiągając znacznie większe zyski, sięgające kilkunastu, a często niemal dwudziestu procent. Oczywiście wszystko będzie zależeć od sytuacji na rynkach finansowych i trzeba mieć świadomość ryzyka inwestycji. Warto również zainteresować się, w jakie dokładnie instrumenty finansowe będą w tym przypadku inwestowane nasze środki oraz jaka jest strategia tego inwestowania i ryzyko.

admin poniedziałek, 16 listopad 2015 - 08:46 am | | Domyślne

Znaczniki

Archiwum

Kategorie

Linki

Szukaj

Last Comments

Serwis

zasilane przez PivotX - 2.3.11 
XML: kanał RSS 
XML: kanał Atom