Obowiązki kredytobiorcy przed podpisaniem umowy kredytowej

Profesjonalne podpisanie umowy kredytowej, a przede wszystkim bezpieczne regulowanie zobowiązań wymaga od kredytobiorcy doprecyzowania kilku elementów współpracy z popularnymi pożyczkodawcami. Jakie zatem obowiązki spoczywają na kredytobiorcy i co warto uwzględnić przed podpisaniem umowy kredytowej, aby nie narazić się na wejście do spirali zadłużenia?

Podstawowe elementy do rozpatrzenia przed podpisaniem umowy kredytowej

Zapoznaj się z najpopularniejszymi na rynku instytucjami finansowymi w pierwszej kolejności. Możesz postawić na kredyt krótkoterminowy, średnio i długoterminowy. Kredyt gotówkowy to zazwyczaj zobowiązanie na rok, maksymalnie trzy lata. Wiele zależy od specyfiki instytucji, z którą zamierzasz nawiązać współpracę. Dopasowanie konkretnego pożyczkodawcy to jedna kwestia. Ważny element to przeprowadzenie poważnej analizy własnej zdolności kredytowej jeszcze przed wysłaniem wniosku o kredyt. Samodzielnie przeprowadzona obserwacja zdolności kredytowej umożliwia właściwe wytypowanie oferty, ale także gwarantuje ograniczenie strat w ocenie twojego budżetu domowego. Im więcej wniosków kredytowych wysyłasz do instytucji pożyczkowych, tym bardziej ograniczasz zdolność kredytową. Każdy wniosek kredytowy jest bowiem powiązany z monitorowaniem klienta w bazie Biura Informacji Kredytowej. Nigdy nie wysyłaj zbyt wielu wniosków kredytowych w tym samym czasie, ponieważ ograniczysz możliwości pozyskania naprawdę dobrego kredytu gotówkowego. Przed podpisaniem umowy kredytowej zadbaj o udokumentowanie dochodów, przedstaw umowę o pracę, ewentualnie wskaźniki ekonomiczne występujące na poziomie prowadzenia działalności gospodarczej. Zastanów się również nad ewentualnymi zabezpieczeniami umowy kredytowej.

Bezpieczeństwo ekonomiczne gospodarstwa domowego to podstawa

Na jakie negocjacje w tej materii możesz sobie pozwolić? Nie zabezpieczaj kredytu, stosunkowo niewielkiego majątkiem trwałym, nieruchomością. Takie podejście występuje w firmach lichwiarskich, mało etycznych, po prostu podejrzanych. Przed zaciągnięciem kredytu zbadaj ostatnie raporty publikowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKIK przedstawia w raportach instytucje finansowe, które posiadają, np. błędy w reklamowaniu kredytów gotówkowych. Poza tym wejdź koniecznie na stronę Komisji Nadzoru Finansowego i sprawdź, czy twój pożyczkodawca nie znajduje się przypadkiem na liście ostrzeżeń.

Promocje, warunki dodatkowe i szersze spojrzenie na sektor kredytowy

Przed podpisaniem umowy kredytowej wszystkie warunki zobowiązania przelicz za pośrednictwem bezpłatnych porównywarek multimedialnych. Powinieneś poznać ratę miesięczną, wskaźnik RRSO, dodatkowe warunki występujące w umowie, elementy wsparcia, np. wakacje kredytowe. Wielu solidnych pożyczkodawców umożliwia klientom odroczenie jednej raty kredytu rocznie, co pozwala na perfekcyjną optymalizację budżetu. Wyszukiwanie promocyjnych ofert kredytu to sposób na wygenerowanie całkiem solidnych oszczędności. Przemyśl ostatecznie, czy w razie wpadki ze spłatą kredytu jesteś w stanie szybko wyjść na prostą. Czy posiadasz zbędny majątek do sprzedaży, czy szybko znajdziesz alternatywne zatrudnienie, czy rata kredytu nie zaburzy normalnego cyklu funkcjonowania gospodarstwa domowego. Nie zapominaj również o polityce monetarnej w perspektywie gospodarki narodowej. Kształtowanie stóp procentowych w gospodarce odpowiada bowiem w pewnej części za opłacalność zaciągania kredytów gotówkowych i poważniejszych zobowiązań długoterminowych. W jaki sposób podchodzisz do zaciągania kredytów gotówkowych i czy monitorujesz powyższe kwestie?

admin piątek, 17 marzec 2017 - 2:36 pm | | Domyślne

Znaczniki

Archiwum

Kategorie

Linki

Szukaj

Last Comments

Serwis

zasilane przez PivotX - 2.3.11 
XML: kanał RSS 
XML: kanał Atom