Koszty kredytu, co warto wiedzieć?

Koszty kredytu to jeden z najważniejszych czynników bezproblemowej spłaty długoterminowego zadłużenia, ale również krótkoterminowych pożyczek gotówkowych. Co warto wiedzieć o kształtowaniu się kosztów kredytu, aby zapobiec negatywnym konsekwencjom dla budżetu gospodarstwa domowego? Oto krótki poradnik branżowy.

Przede wszystkim koszty kredytu aktualnie ogranicza cykl tzw. ustaw antylichwiarskich. Dzięki zmianom przepisów kredytobiorcy nie borykają się już z problemem zawyżonych kosztów pozaodsetkowych, na które składały się prowizje za rozpatrzenie wniosku, za obsługę klienta, opłaty za dojazd do miejscowości pożyczkobiorcy i wiele innych. Oprocentowanie nominalne jest również limitowane zgodnie z założeniami polityki monetarnej prowadzonej przez Narodowy Bank Polski. Z tego wynika, że kosztów kredytu w aktualnych warunkach gospodarczych nie trzeba się obawiać pod warunkiem dysponowania w miarę stabilnymi dochodami. W gorzej sytuacji znajdują się pożyczkobiorcy wykluczeni ze standardowego systemu finansowania potrzeb. Szara strefa pożyczek rozwija się dynamicznie po ograniczeniu kosztów pozaodsetkowych. Działania antylichwiarskie sprowadzają się do tego, że kredytobiorca nie może zapłacić za kredyt więcej niż wynosi jego podstawowa kwota. Tam, gdzie ogranicza się koszty pozaodsetkowe rośnie szara strefa i zainteresowanie alternatywnymi formami finansowania potrzeb. Przy limicie kosztów kredytu instytucje finansowe nie są skłonne do udzielania pożyczek gotówkowych klientom ryzykownym. Aby otrzymać atrakcyjny kredyt musisz przedstawić dobrą sytuację majątkową, w tym stabilne dochody, strukturę wydatków gospodarstwa domowego.

Na koszt kredytu składa się poza tym ubezpieczenie, koszt ustanowienia zabezpieczeń majątkowych, np. przy podpisywaniu umowy o kredyt hipoteczny. Należy uważać na pożyczki gotówkowe w szarej strefie, ponieważ bezprawne umowy uniemożliwiają normalną walkę o prawa konsumenta. Optymalizacja kosztów kredytu to dobra forma regulacji rynku, jednak z drugiej strony szkodząca interesom drobnych firm pożyczkowych, gdzie elastyczność w kształtowaniu ryzyka obsługi klienta już praktycznie nie istnieje. Co myślisz o aktualnych standardach w ustalaniu kosztów kredytów gotówkowych?

admin piątek, 03 listopad 2017 - 11:36 am | | Domyślne
Użyte znaczniki: , , , ,

Znaczniki

Archiwum

Kategorie

Linki

Szukaj

Last Comments

Serwis

zasilane przez PivotX - 2.3.11 
XML: kanał RSS 
XML: kanał Atom