Koszty przy kredytach gotówkowych

W jaki sposób podchodzić do obliczania kosztów kredytu gotówkowego?

Do obliczania kosztów krótkoterminowego zobowiązania służy najczęściej multimedialny kalkulator kredytu, chociaż niektóre narzędzia multimedialne omijają aktualne dane z instytucji finansowych. Z tego powodu najlepiej samodzielnie przejrzeć regulaminy. Koszty możesz również bezpiecznie porównać przez niezależnego pośrednika rynku kredytowego, który dysponuje najnowszymi danymi od kredytodawców. Oczywiście podstawowym kosztem przy kredycie gotówkowym jest oprocentowanie za sam fakt obsługi klienta. Na rynku wyróżnia się oprocentowanie w różnych formach, chociaż zmienne i uzależnione od międzybankowej stopy WIBOR to zdecydowanie najpopularniejsze kategorie. Biorąc pod uwagę średnią branżową wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Procentowej dla pożyczek gotówkowych na 2018 roku wynosi mniej więcej 10%. Chodzi tu o najlepsze oferty. Najgorsze to mniej więcej 15%. W aktualnym standardzie prawnym udzielania pożyczek gotówkowych kredytobiorca nie musi obawiać się dowolnego kształtowania kosztów pozaodsetkowych, a także windykacyjnych. Każdy bank detaliczny oraz firma pożyczkowa optymalizuje ofertę pod limity określone w ustawach. Praktycznie zawsze oprocentowanie jest łączone z prowizją. W ofertach wielu banków detalicznych występują pożyczki gotówkowe bezprowizyjne i takich warto szukać, ponieważ nie naciągają klienta na dodatkowe koszty. Nie ma też z nimi żadnych problemów formalnych.

Pozytywna zdolność kredytowa wpływa na obniżenie kosztów zobowiązania

Inne podejście do kosztów przy kredytach gotówkowych panuje wśród kredytobiorców o bardzo dobrej zdolności kredytowej w porównaniu do klientów stosunkowo wysokiego ryzyka. Jeżeli kredytobiorca charakteryzuje się negatywną strukturą finansów osobistych, wtedy może oczekiwać bardzo wysokich prowizji, czy nawet potrzeby majątkowego zabezpieczenia umowy o pożyczkę krótkoterminową. Popularna strategia to podpisanie weksla in blanco, przekazywanego ewentualnie do natychmiastowej egzekucji komorniczej. Kredytobiorca świadomy kształtowania kosztów w umowach kredytowych powinien dokładnie podejść do kwoty, jaką chce w ogóle uzyskać od kredytodawcy. Może się bowiem okazać, że wnioskowana kwota zostanie obniżona o prowizję, co uniemożliwi dokonanie celowych wydatków. Niektóre banki stosują poza prowizjami opłaty manipulacyjne za przelewy, obsługa płatności, czy opłaty za rozpatrzenie wniosku. To oczywiście bardzo rzadka strategia, jednak występująca i mocno negatywna dla kredytobiorcy, który zdecydowanie przepłaca. Przy niektórych kredytach gotówkowych może dojść do założenia płatnego rachunku osobistego w banku detalicznym. Lepiej tego unikać i korzystać tylko z pożyczki gotówkowej.

Porównywanie ofert kluczowe dla kredytobiorców

Praca nad pozytywną zdolnością kredytową obniża docelowo koszty właściwie dowolnego zobowiązania. Bardziej ryzykowni klienci instytucji finansowych narażą się niestety na dodatkowe wydatki, które jednak można zoptymalizować przez właściwe porównywanie ofert banków detalicznych i niezależnych firm pożyczkowych.

admin piątek, 07 wrzesień 2018 - 1:05 pm | | Domyślne

Znaczniki

Archiwum

Kategorie

Linki

Szukaj

Last Comments

Serwis

zasilane przez PivotX - 2.3.11 
XML: kanał RSS 
XML: kanał Atom