Zdolność kredytowa przy konsolidacji zadłużenia

Niektórzy kredytobiorcy myślą, że po pogorszeniu sytuacji ekonomicznej wystarczy wysłać do banku pismo z wyjaśnieniami, a także z prośbą o restrukturyzację/konsolidację. Niestety w praktyce to nie takie proste. Każdy niespłacony dług to z perspektywy banku duże obciążenie, chociażby pod kątem sprawozdawczości. Pogorszenie portfela kredytowego prowadzi do utraty zaufania akcjonariuszy. Z tego powodu konsolidacja zadłużenia jest możliwa tylko przy pozytywnej zdolności kredytowej.

Oddzielna analiza kredytobiorcy przy konsolidacji

Można powiedzieć, że kredyt konsolidacyjny to oddzielny produkt na drodze do oddłużenia i pozostaje poza strukturą zwykłej współpracy kredytobiorcy i kredytodawcy. Przy kredycie konsolidacyjnym doradca analizuje sytuację klienta od początku, łącznie ze scoringiem, badaniem historii w BIK i BIG. Z tego powodu kredytobiorca powinien przewidzieć moment, kiedy pogorszenie zdolności kredytowej uniemożliwia konsolidowanie długów.

Po co w ogóle konsolidować zadłużenie?

Powód jest prozaiczny, a chodzi o zwiększenie płynności budżetu. Kredytobiorcy w branżowych ankietach podkreślają, że znacznie lepiej spłacać jeden kredyt niż kilka różnych (psychologiczny aspekt). Większość banków wprowadza procedury konsolidacji online, co pozwala na półautomatyczne badania zdolności kredytowej. W ramach umowy restrukturyzacyjnej bank bierze odpowiedzialność za zamknięcie dotychczasowych zobowiązań. Warto ten punkt jednak samodzielnie potwierdzić, bo czasami wnioskowana kwota konsolidacji nie wystarcza na pokrycie wszystkich długów. Wtedy kredytobiorca automatycznie musi przekazać pieniądze z własnej kieszeni. Z zamkniętych długów, np. kart kredytowych nie można już ponownie korzystać, a na pewno nie w danej instytucji.

Podsumowanie perspektyw konsolidacji zadłużenia:

  • konieczność porównywania najtańszych ofert,
  • do konsolidacji zadłużenia potrzebujesz zawsze pozytywnej zdolności kredytowej,
  • banki traktują kredyty konsolidacyjne w ramach oddzielnych produktów,
  • każda umowa konsolidacyjna wymaga od kredytobiorcy potwierdzenia formalności związanych z zamknięciem dotychczasowych zobowiązań.
admin czwartek, 17 styczeń 2019 - 10:24 am | | Domyślne

Znaczniki

Archiwum

Kategorie

Linki

Szukaj

Last Comments

Serwis

zasilane przez PivotX - 2.3.11 
XML: kanał RSS 
XML: kanał Atom