Kredyt hipoteczny i możliwe formy wkładu własnego

Ludzi coraz częściej decydują się na budowę ę domu i kupno mieszkania w związku z tym wzrasta również zainteresowanie kredytami hipotecznymi, ale też wieloma innymi produktami bankowymi. O własnych czterech kontach marzy w zasadzie każdy z nas jednak nie wszyscy mogą spełnić to marzenie z własnych środków bez zaciągania kredytu. Niestety samo przyznanie nam kredytu również nie jest tak bardzo oczywiste musimy spełnić szereg różnych wymogów ze strony banku. Pierwszym najważniejszym kryterium jest oczywiście zdolność kredytowa. Jeżeli jej nie posiadamy żaden bank nie udzieli nam kredytu. Dlatego też przed złożeniem wniosku o kredyt powinniśmy odpowiednio wcześniej wykonać kilka prostych czynności które mogą poprawić naszą zdolność kredytową - a jakie? Dowiesz się tego na NiskaRata.org.

Wkład własny – możliwe formy

Drugim niezwykle ważnym dla banku czynnikiem jest wkład własny, im wyższym tym oczywiście lepiej dla nas. Jak się jednak okazuje wkład własny to nie tylko środki pieniężne które zgromadziliśmy na swoim koncie. Jest to informacja która z pewnością z ucieszy wszystkich, którzy marzą o własnych czterech kontach, ale nie mają oszczędności finansowych, które mogłyby stanowić przeznaczone na wkład własny. Jak się okazuje banki wspierają takie osoby i proponują im korzystne zamienniki formy pieniężnej wkładu własnego. A zatem zabezpieczeniem kredytu hipotecznego, innym niż wkład własny w postaci gotówki może być:

  • koszt który już ponieśliśmy na realizację nabycia nieruchomości, czyli koszt z tytułu kupna działki czy rozpoczęcia budowy domu,
  • koszt który ponieśliśmy w związany z procedurami zaciągania kredytu hipotecznego, czyli może to być prowizja dla banku za udzielenie zobowiązania kredytowego,
  • środki zgromadzone na różnego rodzaju kontach oraz lokatach,
  • dodatkowy kredyt gotówkowy, o ile wykażemy właściwą zdolność kredytową, bądź pożyczka z innego źródła.

A zatem warto zaznaczyć, że takie formy zabezpieczeń kredyt stają się alternatywą dla tradycyjnego wkładu własnego w formie gotówki, ale również mogą skutecznie obniżać jego wartość i mogą być ze sobą połączone, a wszystko po to by spełnić warunki banku i zminimalizować ryzyko kredytowe. Odpowiednia wysokość wkładu własnego to jeden z podstawowych czynników jakie wymaga od nas bank na etapie ubiegania się o kredyt. Zgodnie z rekomendacją S wkład własny powinien wynosić 20 procent wartości kupowanej nieruchomości, jednak większość banków godzi się także na 10 procent wkładu własnego. Są to kwestie wynikające z polityki indywidualnej danego banku ale również sytuacji finansowej danego kredytobiorcy. Dlatego tez oferta tego samego banku nie dla wszystkich będzie taka sama.

Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, czy też jakikolwiek inny kredyt warto poznać propozycje co najmniej kilku banków. W zasadzie każdy bank oferuje nam takie zobowiązanie, stawiając przy tym inne warunki i ograniczenia. Jak się okazuje w sytuacji kiedy jeden bank odmówi nam przyznania kredytu wcale nie musi to oznaczać, że szansa na kredyt hipoteczny już nie istnieje i inny bank podejmie taką samą decyzje. Zdecydowanie lepiej jednak zwrócić się o finansowe wsparcie do takiego banku, w którym warunki takiego zobowiązania będziemy w stanie spełnić. Musimy jednak mieć na uwadze, że odmowa udzielenia kredytu przez jeden bank może negatywnie wpłynąć na naszą wiarygodność. A zatem lepiej nie ryzykować i składać wniosek o kredyt dopiero w chwili, kiedy będziemy mieć pewność że posiadamy zdolności kredytową oraz kiedy akceptujemy wszystkie warunki, jakie dyktuje nam bank.

admin piątek, 10 kwiecień 2020 - 10:12 am | | Domyślne

Znaczniki

Archiwum

Kategorie

Linki

Szukaj

Last Comments

Serwis

zasilane przez PivotX - 2.3.11 
XML: kanał RSS 
XML: kanał Atom